Ազգային ժողովի հարգարժա՛ն նախագահ,
նախ եւ առաջ շնորհակալ եմ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը եւ Հայ Յեղափոխական դաշնակցությանը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում իմ թեկնածությունն առաջադրելու եւ պաշտպանելու համար: Շնորհակալ եմ փաստարկված քննարկումների այս տարողունակ ու շատ օգտակար գործընթացի համար, որ միասին մենք անցանք նախորդ ամիսների ընթացքում:
երկուսուկես տարի առաջ այս դահլիճն առավել քան բուռն էր, երբ քննարկվում էր սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը: Այդ նախագիծը դարձավ Սահմանադրություն ու հիմք՝ արմատապես փոխելու մեր քաղաքական համակարգը, քաղաքական ուժերի պայքարի բովանդակությունը, պետական համակարգում դերակատարների անելիքները:
Վերջին ամիսներին ու օրերին մենք վկան եւ ականատեսն ենք բարեփոխված Սահմանադրության բովանդակությունն ու փիլիսոփայությունը կյանքի կոչելուն: Մենք ձեզ հետ միասին մասնակիցն ենք նոր սկզբի:
Ինչպես ցանկացած նորի դեպքում, այստեղ եւս շատ կարեւոր է, թե ինչ մեկնարկ է տրվում:
Պառլամենտական կառավարման ձեւն իր ավարտուն տեսքին բերելու համար մենք այսօր խորհրդարանական եղանակով կազմավորում ենք կառավարություն, որի առաջին քայլն Ազգային ժողովի կողմից վարչապետ ընտրելն է:
Մասնագիտական, գիտական, քաղաքական շրջանակներում միակարծիք են, որ գոյություն ունեցող կառավարման որեւէ ձեւ չի կարող հավակնել կատարյալ լինելուն: Ես էլ նույն կարծիքին եմ: Կառավարման ցանկացած ձեւ, որը բավարարում է նվազագույն ֆորմալ սահմանադրական չափորոշիչներին, ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից կարող է լինել նպաստավոր: Մինչդեռ ճիշտ չբալանսավորված կառավարման ձեւը կարող է հանգեցնել իշխանության թեւերի միջեւ հավասարակշռության խախտման, կառավարման անարդյունավետության, կոնֆլիկտայնության՝ դրանցից բխող բոլոր բացասական հետեւանքներով:
Եթե անկախության առաջին տարիներին մեզ համար առավել կարեւոր էին քաղաքական վարչակարգի ինստիտուցիոնալ կայացումն ու համախմբումը, այլ կերպ ասած՝ քաղաքական կայունությունն ու կառավարելիությունը, ապա այսօր կարող ենք արձանագրել, որ դրանք մեզանում, ըստ էության, բավարար չափով լուծված խնդիրներ են, եւ մենք անցում ենք կատարում դեպի դինամիկ զարգացման նպատակադրում:
Անկախության առաջին տարիներին օբյեկտիվորեն մեծ էր եւ գերակշռում էր այն մոտեցումը, որ երկրում կայունություն ու զարգացում ունենալու համար պետք է ապավինել հանրապետության նախագահի իշխանության դերակատարությանը: Այդ տարիներին ավելի մեծ էր վախը հնարավոր քաոսային վիճակներից, քան Հանրապետության նախագահին մեծ լիազորություններով օժտելու հետեւանքներից: Նախագահական ուժեղ իշխանության անհրաժեշտությունը հիմնավորվում էր նրանով, որ դա հնարավորություն է տալիս կենտրոնացնելու գոյություն ունեցող տնտեսական ու քաղաքական ռեսուրսները եւ արագորեն ընդունելու անհրաժեշտ որոշումները, արդյունավետորեն հաղթահարելու հրատապ կամ կուտակված խնդիրները:
Մենք այսօր էլ պետք է արձանագրենք, որ անկախության առաջին տարիներին նախագահական կամ կիսանախագահական կառավարման ձեւերն այլընտրանք չունեին: Մինչդեռ այսօր արդեն ակնառու է, որ պատմական զարգացման ներկա փուլում որպես գերակայություն շարունակում է մնալ հավասարակշռված, վերահսկելի ու պատասխանատու իշխանություն ունենալու խնդիրը. իշխանություն, որի յուրաքանչյուր ճյուղի, յուրաքանչյուր օղակի իրավունքների ու պատասխանատվության շրջանակները համահունչ են: Իսկ դա, մեր պատկերացմամբ, լավագույնս կարող է լուծվել հենց պառլամենտական կառավարման ձեւի պայմաններում:
Փոփոխված Սահմանադրության հիմքում դրված են առանցքային նշանակություն ունեցող հետեւյալ դրույթները.
- Ազգային ժողովը՝ որպես օրենսդիր իշխանություն, ձեւավորում է կառավարություն եւ վերահսկողություն է իրականացնում նրա նկատմամբ,
- գործադիր իշխանությունը միասնական է ու ղեկավարվում է կառավարության կողմից,
- դատարաններն անկախ են եւ հաշվետու են միայն օրենքի առջեւ,
- հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է, իր լիազորություններն իրականացնելիս անաչառ է, ղեկավարվում է բացառապես համապետական եւ համազգային շահերով, մաս չի կազմում իշխանության երեք թեւերից որեւէ մեկին, հետեւում է Սահմանադրության պահպանմանը:
2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությունն առանցքային դերակատարություն է վերապահել Ազգային ժողովին՝ միաժամանակ անհրաժեշտ ինքնուրույնություն ընձեռելով կառավարությանը երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականության մշակման ու իրականացման հարցերում: Սահմանադրությունը նախատեսում է օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների միջեւ համագործակցության կառուցակարգեր, որոնց նպատակն է խուսափել համակարգային հակամարտություններից: Սահմանադրությունը համարժեք լուծումներ է տվել կառավարության կայունությանը, խորհրդարանի վերահսկողական լիազորություններին, պառլամենտական փոքրամասնության դերին առնչվող հիմնախնդիրներին:
Սահմանադրությունը պետական մարմինների համակարգում առանցքային դերակատարում է տալիս վարչապետին: Կառավարման պառլամենտական ձեւ ունեցող պետություններում վարչապետն իշխող կուսակցության ղեկավարն է:
Վարչապետը, ապագա կառավարման համակարգում ունենալով առանցքային դերակատարություն, այնուամենայնիվ, որեւէ պարագայում չի կարող նույնացվել կիսանախագահական կառավարման մոդելի նախագահի հետ: Վարչապետը, ի տարբերություն կառավարման կիսանախագահական ձեւի Հանրապետության նախագահի, ամբողջ գործադիր իշխանության ղեկավարն է, մշտապես գտնվում է խորհրդարանական վերահսկողության ներքո: Սահմանադրությամբ վարչապետը կարող է փոփոխվել քաղաքական դրդապատճառներով:
Այս տեսանկյունից խիստ կարեւոր են պառլամենտական փոքրամասնությանը վերապահված դերակատարությունն ու լիազորությունները: Կառավարման այս ձեւի պայմաններում քաղաքական հիմնական բաժանարար գիծը ոչ թե կառավարության եւ խորհրդարանի, այլ քաղաքական մեծամասնության ու պառլամենտական փոքրամասնության միջեւ է: Սահմանադրությունը պառլամենտական փոքրամասնությանը վերապահել է իր դերին եւ կշռին համարժեք այնպիսի լիազորություններ, որոնք հնարավորություն պետք է տան հակակշռելու գործադիրին՝ վերջինիս թերությունները, բացերը դարձնելով հանրային քննարկման առարկա:
Կառավարման խորհրդարանական ձեւի պայմաններում կառավարությունը քաղաքական պատասխանատվություն է կրում Ազգային ժողովի առջեւ: Կառավարությունն իր գործունեությունն իրականացնում է խորհրդարանական մեծամասնության աջակցության հիման վրա:
Այս համակարգը բացառում է հակասությունը կառավարության եւ պառլամենտական մեծամասնության միջեւ, խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը չվայելող վարչապետի գոյությունը դառնում է հակահամակարգային՝ դրա հնարավորությունը հասցնելով զրոյի:
Կառավարման խորհրդարանական ձեւի մեխանիզմները մեծ ներուժ են պարունակում այս փիլիսոփայությունը պահպանելու եւ դրա տրամաբանությունից չշեղվելու համար: Ցանկացած նման շեղում հղի է անկայունությամբ ու անարդյունավետությամբ:
Չնայած կառավարման պառլամենտական ձեւ ունեցող պետություններում վարչապետի ունեցած ընդգծված դերին, այնուամենայնիվ, կառավարման պառլամենտական ձեւն աչքի է ընկնում ապաանձնավորվածությամբ ու կոլեգիալ կառավարման տարրերով: Անշուշտ, դժվար է ժխտել անհատների դերը կառավարման համակարգում: Այնուամենայնիվ, ընդգծենք, որ կուսակցական կառավարման տարրերն այս կառավարման համակարգում էականորեն մեծ են:
այսօր մենք ընտրում ենք պառլամենտական երկրի վարչապետին: Առաջին անգամ ենք ընտրում, ուստի օբյեկտիվորեն շատ փորձառություն չունենք, թե հատկապես ո՞ր տեսանկյունից պետք է դիտարկենք հարցը, ի՞նչը պետք է հաշվի առնենք, ի՞նչն է առաջնայինը եւ ինչը՝ ոչ: Բայց ընտրության տրամաբանությունն էլ հստակ է եւ բխում է Սահմանադրությունից, ինչպես նաեւ պառլամենտական կառավարման ձեւ ունեցող պետությունների քաղաքական փորձից: Այս համակարգին, ինչպես արդեն ասացի, բնորոշ է իրավունքներին համարժեք պատասխանատվությունը, այդ թվում նաեւ՝ քաղաքական: Այս համակարգի պայմաններում վարչապետ է դառնում խորհրդարանում մեծամասնություն կազմած քաղաքական ուժի ղեկավարը, եւ դա պատահական չէ: Դա կոչված է նաեւ ապահովելու քաղաքական լիդերի անձնական պատասխանատվությունը տվյալ քաղաքական ուժի համար: Հայաստանի պարագայում սխալ, հակահամակարգային եմ համարում այսպես կոչված թաքնված կառավարման մեխանիզմները, երբ չունենալով որեւէ պաշտոն, քաղաքական ուժի ղեկավարը կարող է փաստացի պետական կառավարում իրականացնել: Դա պատասխանատվությունն իրենից հեռու պահելու միջոց է, ձախողումների համար քավության նոխազ փնտրելու ձեւ: Երկու կողմից շրջափակված, փաստացի պատերազմական իրավիճակում գտնվող երկրի դեպքում, երբ իշխող կուսակցության ղեկավարը փորձի ի դեմս այլ մեկի փաստացի իրականացնել վարչապետի գործառույթները, դա, ըստ էության, կլինի ոչ միայն թուլություն, փախուստ պատասխանատվությունից, այլ իշխանական ուղղահայացի վտանգում, չհիմնավորված երկիշխանության տարրերի ակամա ներմուծում՝ իր բոլոր հետեւանքներով: Սա հատկապես վտանգավոր է հարկ եղած պահերին համապետական մոբիլիզացիայի եւ բոլոր ռեսուրսները համախմբելու ու վտանգի չեզոքացմանն ուղղելու հրամայականի դեպքում, մի բան, որից, ցավոք, մենք երաշխավորված չենք: Ինձ՝ որպես Հանրապետական կուսակցության ղեկավարի համար փախուստն անձնական պատասխանատվությունից անընդունելի է. երբեք չեմ արել ու չեմ էլ պատրաստվում: Ահա առաջին հերթին հենց այդ պատճառով է, որ այսօր ես այս ամբիոնին կանգնած եմ:
Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ մի՞թե չէի կարող կանխատեսել այս օրը սահմանադրական բարեփոխումների հենց ամենասկզբում, երբ հայտարարում էի, որ պառլամենտական կառավարման մոդելին անցնելու դեպքում չեմ հավակնի վարչապետի պաշտոնին: Իհարկե, կանխատեսում էի եւ այդ մասին արդեն առիթ եմ ունեցել խոսելու: Նորից չեմ խոսի քաղաքական համատեքստն ընկալելու կամ իմ հավակնությունների դե ֆակտո բացակայության մասին, բայց կավելացնեմ մի միտք, որը բխում է ելույթիս սկզբնամասի ասելիքից: Այսօր այս ամբիոնին կանգնած է ո՛չ թե անհատ քաղաքական-պետական գործիչ Սերժ Սարգսյանը, ո՛չ Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահը: Նրանցից ոչ մեկն այստեղ գործ չունի անելու, եւ այսօրվա քվեարկությամբ դրված չէ մեկին կամ մյուսին հավանություն տալու կամ չտալու հարց: Այսօր այս ամբիոնից ելույթ է ունենում խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնությունը կազմող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահը: Ես այստեղ եմ նախ եւ առաջ որպես իշխող կուսակցության ղեկավար՝ հօգուտ իմ թեկնածության ասելու, որ ունեմ բավարար ազդեցություն եւ հնարավորություններ՝ ստանձնած քաղաքական պատասխանատվության շրջանակում ապահովելու խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժի ներդաշնակ աշխատանքը իշխանության օրենսդիր եւ գործադիր թեւերում:
Կրկնվեմ.
- «Կառավարման խորհրդարանական համակարգը բացառում է հակասությունը կառավարության եւ պառլամենտական մեծամասնության միջեւ»:
Ես պատրաստ եմ լինել այդպիսի հակասության բացառման երաշխավորը:
- «Կառավարման խորհրդարանական համակարգը բացառում է պառլամենտական մեծամասնության աջակցությունը չվայելող վարչապետի գոյությունը»:
Ես իսկապես ունեմ այդ աջակցությունը եւ պատրաստ եմ այն ծառայեցնել մեր երկրի դինամիկ զարգացման գերնպատակին:
Այս իրականությունն է, որ ինձ ստիպում է լինել քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնած ուժի, մեր դեպքում՝ քաղաքական կոալիցիայի համախմբման կենտրոնում: Մեր երկրի զարգացման ընթացքի այս փուլի մարտահրավերների համակողմանի գիտակցումն է, որ պարտադրում է լինել հանրության քվեն ստանալու համար ներկայացրած քաղաքական ծրագրի իրականացման առաջին գծում:
այսօր ես ծրագրային մանրամասներ չեմ ներկայացնի: Ակնհայտ է, որ իշխանության եկած քաղաքական ուժն իր ձեւավորած կառավարության միջոցով իրականացնելու է այն ծրագիրը, որով հասարակության քվեն է ստացել: Հետեւաբար, անկախ ամեն ինչից, կառավարման խորհրդարանական մոդելով ձեւավորված առաջին կառավարությունը Հայաստանում իրականացնելու է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ Հայ Յեղափոխական դաշնակցության ծրագրերը: Անշուշտ, այս մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները հաշվի առնելով, կլինեն շտկումներ եւ ճշգրտումներ: Այդ ամենի մասին ավելի հանգամանալից խոսելու ու խորհրդարանին ներկայացնելու առիթ դեռ լինելու է:
Ասեմ միայն, որ անվտանգությունը շարունակելու է մնալ թիվ մեկ գերակայությունը: Արցախի խնդրի խաղաղ կարգավորման մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է, իսկ հայոց բանակի հետեւողական հզորացումն ու արդիականացումը՝ ամենօրյա աշխատանքի առարկա:
Մեր կարեւորագույն նպատակը մնալու է առաջընթացի ապահովումը, որի ուղղությամբ շարունակելու ենք կառուցել ու ամրապնդել մեր ծրագրերը: Այո՛, այսօր մենք ունենք արտաքին քաղաքականության դրական արդյունքներ, որոնք ամրության լուրջ պաշար են տալիս մեզ: Այո՛, այսօր մենք հասել ենք ներքին կայունության այնպիսի մակարդակի, որն արդեն դրականորեն կանխորոշում է նաեւ տնտեսական ցուցանիշների դինամիկան: Այս միտումները մենք պետք է կարողանանք շարունակել:
Իրականացվող քաղաքականության բոլոր ուղղությունները դիտարկվելու են Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման տեսանկյունից: Դինամիկ զարգացում ապահովելուն զուգահեռ՝ լրջորեն կարեւորելու ենք նպատակադրած ժողովրդագրական ցուցանիշների հասանելիության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ հետողական աշխատանքը:
Այս եւ մյուս հարցերի մասին մեր մանրամասնեցված պատկերացումներն Ազգային ժողովում կհնչեն կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ: Իսկ ծրագրի արդիականացման աշխատանքներն արդեն իսկ ընթանում են համատեղ կոալիցիոն աշխատանքային խմբում:

Уважаемый председатель Национального Собрания,
Прежде всего, благодарю Республиканскую партию Армении и Армянскую революционную федерацию «Дашнакцутюн» за выдвижение и поддержку моей кандидатуры. Благодарю за этот ёмкий и очень полезный процесс обоснованных обсуждений, который мы вместе прошли в течение предыдущих месяцев.
Два с половиной года назад этот зал был более чем бурным, когда обсуждался проект конституционных реформ. Этот проект стал Конституцией и основой, чтобы коренным образом изменить нашу политическую систему, содержание борьбы политических сил, функции акторов государственной системы.
В последние месяцы и дни мы свидетели и очевидцы воплощения в жизнь содержания и философии реформированной конституции. Мы вместе с вами участники нового начала.
Как в случая любого нового, здесь также очень важно, какое начало будет дано.
Для приведения парламентской формы управления к своему завершённому виду мы сегодня парламентским способом формируем правительство, первым шагом чего является избрание Национальным Собранием премьер-министра.
В профессиональных, учёных, политических кругах единодушны, что никакая существующая форма управления не может претендовать на совершенство. Я также придерживаюсь этого мнения. Любая форма управления, которая удовлетворяет минимальным формальным конституционным критериям, с точки зрения укрепления демократии может быть благоприятной. Между тем, не правильно сбалансированная форма управления может привести к нарушению равновесия между ветвями власти, неэффективности управления, конфликтности, со всеми вытекающими из этого отрицательными последствиями.
Если в первые годы независимости для нас наиболее важным было институциональное строительство и концентрация политической власти, иначе говоря, политическая стабильность и управляемость, то сегодня мы можем констатировать, что эти задачи у нас, по существу, в достаточной мере решены, и мы совершаем переход к целям динамичного развития.
В первые годы независимости был объективно велик и превалировал тот подход, что для стабильности и развития в стране нужно положиться на ту роль, которую имеет власть президента республики. В эти годы был гораздо больше страх возможных ситуаций хаоса, чем последствий наделения президента Республики большими полномочиями. Необходимость сильной президентской власти обосновывалась тем, что это даёт возможность централизовать существующие экономические и политические ресурсы и быстро принимать необходимые решения, чтобы эффективно преодолевать срочные или накопившиеся проблемы.
Мы и сегодня должны констатировать, что в первые годы независимости президентская или полупрезидентская формы управления не имели альтернативы. Между тем сегодня уже очевидно, что на нынешнем этапе исторического развития, приоритетом продолжает оставаться задача иметь сбалансированную, контролируемую и ответственную власть: власть, в которой созвучны рамки прав и ответственностей каждой ветви, каждого звена. А это, в нашем представлении, может наилучшим образом решиться именно в условиях парламентской формы управления.
В основу изменённой Конституции заложены следующие, имеющие стержневое значение, положения:
- Национальное Собрание как законодательная власть формирует правительство и осуществляет контроль над ним;
- исполнительная власть едина и ею руководит правительство;
- суды независимы и подотчётны только перед законом;
- президент республики – глава государства, при реализации своих полномочий беспристрастен, руководствуется исключительно общегосударственными и общенародными интересами, не является частью ни одной из трёх ветвей власти, следит за соблюдением Конституции.
Конституция с изменениями 2015 года отводит ключевую роль Национальному Собранию, одновременно предоставляя необходимую самостоятельность правительству в вопросах разработки и реализации внутренней и внешней политики страны. Конституция предусматривает механизмы сотрудничества между законодательной и исполнительной властями, цель которых – избегать системных конфликтов. Конституция дала равноценные решения вопросам, которые касаются устойчивости правительства, контрольных полномочий парламента, роли парламентского меньшинства.
Конституция в системе государственных органов даёт стержневую роль премьер-министру. В странах, имеющих парламентскую форму правления, премьер-министр является руководителем партии власти.
Премьер-министр, имея в будущей системе управления ключевую роль, тем не менее, ни в коем случае не может быть приравнен к президенту в полупрезидентской модели управления. Премьер-министр, в отличие от президента республики полупрезидентской формы управления является руководителем всей исполнительной власти, постоянно находится под контролем парламента.
По конституции премьер-министр может меняться по политическим мотивам.
С этой точки зрения чрезвычайно важны роль и полномочия, отведённые парламентскому меньшинству. В условиях этого способа управления основная разделительная политическая линия пролегает не между правительством и парламентом, а между политическим большинством и парламентским меньшинством. Конституция отвела парламентскому меньшинству такие полномочия равноценные его роли и весу, которые должны дать возможность уравновесить исполнительную власть, превращая недостатки, упущения последней в предмет общественного обсуждения.
В условиях парламентской формы управления правительство несёт политическую ответственность перед Национальным Собранием. Правительство осуществляет свою деятельность на основании содействия парламентского большинства.
Эта система исключает противоречия между правительством и парламентским большинством, существование премьер-министра, не пользующегося поддержкой парламентского большинства становится антисистемным – возможность такой ситуации достигает нуля.
Механизмы парламентской формы правления содержат большой потенциал для соблюдения этой философии и не уклонения от ее логики. Любое подобное отклонение чревато нестабильностью и неэффективностью.
Несмотря на подчеркнутую роль премьер-министра в государствах с парламентской формой правления, тем не менее, парламентская форма правления отличается деперсонализацией и элементами коллегиального управления. Конечно, трудно отрицать роль личности в системе управления. Тем не менее подчеркнем, что компоненты партийного правления в этой форме правления существенно велики.
Сегодня мы выбираем премьер-министра парламентской страны. Избираем впервые, так что объективно не обладаем богатым опытом, особенно – в каком аспекте следует рассматривать вопрос, что следует учитывать, что первостепенно, а что нет. Но логика выбора четкая и вытекает из Конституции, а также политического опыта государств с парламентской формой правления. Этой системе, как уже отметил, присуща соразмерная правам ответственность, в том числе и политическая. В условиях этой системы премьер-министром становится лидер политической силы, составляющей парламентское большинство, и это не случайно. Это призвано также обеспечить личную ответственность политического лидера за данную политическую силу.
Неверными, антисистемными считаю в условиях Армении механизмы так называемого скрытого управления, когда, не имея каких либо должностей, лидер политической силы может фактически осуществлять государственное управление. Это средство уклониться от ответственности, форма поиска козла отпущения за провалы. Если лидер правящей партии страны, блокированной с двух сторон и фактически находящейся в состоянии войны, попытается в лице кого-либо другого фактически осуществлять функции премьер-министра - это, по существу, будет не только проявлением слабости, уклонением от ответственности, но и поставит под угрозу вертикаль власти, станет невольным привнесением элементов двоевластия – со всеми его последствиями. Особенно опасно это в случае необходимости общенациональной мобилизации и сплочения всех ресурсов для нейтрализации угрозы – обстоятельства, от которого мы, увы, не гарантированы. Для меня, как руководителя Республиканской партии, уклонение от личной ответственности неприемлемо – никогда этого не делал и делать не собираюсь. Именно по этой причине, в первую очередь, я стою сегодня у этой трибуны.
В таком случае возникает вопрос: неужели не мог предвидеть этот день с самого начала конституционных реформ, когда заявлял, что в случае перехода на парламентскую форму правления не стану претендовать на пост премьер-министра. Конечно, предвидел, и уже имел повод говорить об этом. Не стану снова говорить о восприятии политического контекста или фактическом отсутствии моих притязаний, но добавлю одну мысль, вытекающую из преамбулы моего выступления. Сегодня у этой трибуны стоит не частный государственно-политический деятель Серж Саргсян, не третий Президент Республики Армения. Никому из них здесь делать нечего, и сегодня на голосование не поставлен вопрос одобрения или неодобрения кого-либо. Сегодня у этой трибуны выступает председатель Республиканской партии Армении, составляющей политическое большинство парламента. Я здесь прежде всего как руководитель правящей партии, говоря в пользу своей кандидатуры, что обладаю достаточным влиянием и возможностями, чтобы в рамках взятой политической ответственности обеспечить гармоничную работу составляющей парламентской большинство политической силы в законодательной и исполнительной ветвях власти.
Повторюсь:
- «Парламентская форма правления исключает противоречия между правительством и парламентским большинством».
Я готов быть гарантом исключения подобных противоречий.
- «Парламентская форма правления исключает существование премьер-министра, не пользующегося поддержкой парламентского большинства».
Я действительно пользуюсь этой поддержкой и готов поставить ее на службу высшей цели динамичного развития нашей страны.
Именно эта реальность вынуждает меня находиться в центре сплочения взявшей на себя ответственность силы – в нашем случае политической коалиции. Всестороннее осознание вызовов, стоящих на данном этапе развития нашей страны обязывает находиться на передовой линии реализации программы, удостоившейся вотума доверия общества
Сегодня я не представлю программные подробности. Очевидно, что пришедшая к власти политическая сила посредством сформированного ею правительства реализует ту программу, за которую получила вотум доверия общества. Следовательно, независимо ни от чего, первое сформированное по парламентской модели правления правительство реализует в Армении программы Республиканской партии Армении и Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн». Несомненно, с учетом развитий, происшедших за этот год, будут корректировки и уточнения. Повод подробно поговорить обо всем этом и представить парламенту еще будет.
Скажу лишь, что безопасность по-прежнему останется приоритетом номер один. Наша позиция относительно мирного урегулирования проблемы Арцаха неизменна, а последовательное усиление и модернизация Армянской армии – предмет каждодневной работы.
Нашей важнейшей целью останется обеспечение прогресса, в направлении которого мы продолжим строить и укреплять наши программы. Да, сегодня у нас есть положительные результаты внешней политики, придающие нам серьезный запас прочности. Да, сегодня мы достигли такого уровня внутренней стабильности, который уже позитивно прогнозирует также динамику экономических показателей. Мы должны суметь продолжить эти тенденции.
Все направления реализуемой политики будут рассматриваться в аспекте улучшения демографической ситуации в Армении. Параллельно с обеспечением динамичного развития мы придадим серьезнейшую важность последовательной работе по созданию условий доступности намеченных демографических показателей.
Наши подробнейшие представления по этим и другим вопросам прозвучат в Национальном Собрании при представлении программы правительства. А работу по модернизации программы уже ведутся совместной коалиционной рабочей группой.